O portalu: Kontakt: Reklama: Rejestracja: Zaloguj się:
Strona główna

MEN zapowiada kolejne podwyżki dla nauczycieli

2019-01-31 MEN zapowiada kolejne podwyżki dla nauczycieli

Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że nauczyciele dostaną kolejną podwyżkę jeszcze w tym roku. Dodała, że pieniądze zasilą subwencję oświatową tak, by samorządy nie musiały wykładać dodatkowych środków na sfinansowanie wydatków. Zmiany w ustawach będą obowiązywać od września. Szefowa MEN powiedziała także, że na dodatek za wyróżniającą pracę w pełnej kwocie nauczyciele mogą liczyć od 2022 r. Jego wysokość ma zależeć od stopnia awansu i wynosić dla nauczyciela: kontraktowego – 200 zł, mianowanego – 400 zł., a dla dyplomowanego - 500 zł. MEN zapowiedział również wprowadzenie:

  • Świadczenia „Stażyście na start”. Nauczyciel stażysta otrzyma dwukrotnie, w okresie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, jednorazowe świadczenie w wysokości tysiąca zł. Świadczenie będzie wypłacane w pierwszym oraz drugim roku stażu. Świadczenie nie będzie uwzględniane przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli.
  • Wspocnienia finansowania zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Od 1 września 2019 r. w ramowych planach nauczania będzie zwiększona liczba godzin do dyspozycji dyrektora: w szkole podstawowej na pierwszym etapie kształcenia (klasy I-III) o 1 godzinę, w szkole podstawowej na drugim etapie kształcenia (klasy IV-VIII) i o 1 godzinę w liceum ogólnokształcącym. MEN chce, by do kwietnia powstały nowe przepisy, które umożliwią realizację obietnic. Wszystkie zmiany mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

 

Źródło: www.men.gov.pl

Patroni serwisu: Głos Pedagogiczny Doradca Dyrektora Szkoły Doradca Dyrektora Przedszkola